READY SET RESULTS!

 

Become a fan on facebook!
Sunday
Jul242016

 

SMSG Triathalon 2016

Overall Finish List

July 24, 2016


Results By Race Management Systems, Inc.


Duathlon Female Finishers
Duathlon Male Finishers
Female Team Triathlon Female Finishers
Family Team Triathlon Male Finishers
Female Triathlon Female Finishers


Male Triathlon

Male Finishers

Place Name City Bib No Age Gender Age Group Chip Time Gun Time
1 Ethen Bergmann   1153 16 M 1 0-19 1:21:38.6 1:21:38.6
2 Jeremy Covey Oak Grove 1072 40 M 1 40-44 1:24:10.6 1:24:10.6
3 Jamey Noel   1131 56 M 1 55-59 1:24:31.2 1:24:31.2
4 Jeff Lear Wildwood 1064 36 M 1 35-39 1:24:35.9 1:24:35.9
5 Jason Hanft Columbia 1063 37 M 2 35-39 1:27:18.7 1:27:18.7
6 Mitchell McCoun Lees Summit 1078 53 M 1 50-54 1:28:59.7 1:28:59.7
7 Paul Wade Columbia MISSOURI 1068 37 M 3 35-39 1:29:07.8 1:29:07.8
8 Abel Hagan   1141 40 M 2 40-44 1:31:59.3 1:31:59.3
9 Jim Thorne   1104 55 M 2 55-59 1:32:38.3 1:32:38.3
10 Donnie Berry Columbia 1070 36 M 4 35-39 1:32:47.2 1:32:47.2
11 Manden Deremo   1147 31 M 1 30-34 1:32:56.3 1:32:56.3
12 Jammie Moreno   1120 44 M 3 40-44 1:33:15.1 1:33:15.1
13 Denny Kooenc   1133 59 M 3 55-59 1:33:40.2 1:33:40.2
14 Jim McDermott Camdenton 1086 62 M 1 60-64 1:34:34.1 1:34:34.1
15 Shawn Wood Eldon 1073 43 M 4 40-44 1:35:30.6 1:35:30.6
16 Alan Kimbel Warrenton 1082 56 M 4 55-59 1:35:38.3 1:35:38.3
17 Jared Rackers Jefferson City 1057 20 M 1 20-24 1:37:23.1 1:37:23.1
18 Rob Borsheski Columbia 1069 38 M 5 35-39 1:38:18.3 1:38:18.3
19 Scott Fray Boonville 1077 51 M 2 50-54 1:38:38.3 1:38:38.3
20 Del Lobb   1109 55 M 5 55-59 1:40:42.2 1:40:42.2
21 Jovan Ilic   1145 25 M 1 25-29 1:41:32.9 1:41:32.9
22 Zach Pitcher Saint Peters 1060 28 M 2 25-29 1:42:43.6 1:42:43.6
23 Gary Stamper Columbia 1083 59 M 6 55-59 1:42:58.9 1:42:58.9
24 George Szabo Columbia 1061 34 M 2 30-34 1:46:08.6 1:46:08.6
25 Tobby Eldridge   1117 37 M 6 35-39 1:46:25.8 1:46:25.8
26 Zachary Bergmann   1150 13 M 2 0-19 1:46:35.2 1:46:35.2
27 Tom Morrison Aurora 1085 61 M 2 60-64 1:46:40.3 1:46:40.3
28 Ron Hummel St Louis 1076 54 M 3 50-54 1:47:04.0 1:47:04.0
29 Chris Wagner   1123 27 M 3 25-29 1:47:29.0 1:47:29.0
30 Valeriy Kalugin Jefferson City 1084 56 M 7 55-59 1:48:34.1 1:48:34.1
31 Minh Hoac Bowling Green 1079 51 M 4 50-54 1:49:41.0 1:49:41.0
32 Tom Magruder Edgar Springs 1088 69 M 1 65-69 1:50:54.3 1:50:54.3
33 Ethan Peyton Centralia 1059 26 M 4 25-29 1:51:03.3 1:51:03.3
34 Patrick Schriver   1129 37 M 7 35-39 1:51:57.6 1:51:57.6
35 Steven Martonfi   1139 43 M 5 40-44 1:52:38.0 1:52:38.0
36 Brian Willouer   1136 50 M 5 50-54 1:54:12.7 1:54:12.7
37 James Hillbrick   1130 70 M 1 70-74 1:54:31.5 1:54:31.5
38 Billy Watkins   1154 38 M 8 35-39 1:58:05.2 1:58:05.2
39 Scott Amos Jefferson City 1066 39 M 9 35-39 1:59:23.4 1:59:23.4
40 Kyle Rehagen Boonville 1074 44 M 6 40-44 2:00:45.7 2:00:45.7
41 Chris Gadsden   1115 46 M 1 45-49 2:02:27.1 2:02:27.1
42 Tim Long Maryland Heights 1067 36 M 10 35-39 2:04:20.4 2:04:20.4
43 Timothy Hagerty   1107 60 M 3 60-64 2:04:35.9 2:04:35.9
44 Zachary Larue   1144 34 M 3 30-34 2:07:47.5 2:07:47.5
45 Mark Giboney Columbia 1071 39 M 11 35-39 2:07:58.7 2:07:58.7
46 Ray Nalamotheu   1122 26 M 5 25-29 2:10:29.4 2:10:29.4
47 Tristan Billingsley   1148 28 M 6 25-29 2:11:54.5 2:11:54.5
48 Austin Bernskoetter Jefferson City 1058 25 M 7 25-29 2:19:23.7 2:19:23.7
49 Scott Baker Gladstone MO 1101 45 M 2 45-49 2:23:36.7 2:23:36.7
50 David Kessler Waynesville 1081 54 M 6 50-54 2:29:11.7 2:29:11.7
51 Timothy Sullivan   1156 40 M 7 40-44 2:33:08.7 2:33:08.7
52 Joseph Zapf St Louis 1087 66 M 2 65-69 2:56:28.7 2:56:28.7
Top  

Duathlon

Female Finishers

Place Name City Bib No Age Gender Age Group Chip Time Gun Time
1 Jaimie Miller   1112 37 F 1 35-39 1:11:50.8 1:11:50.8
2 Annette Triplett   1132 32 F 1 30-34 1:13:52.0 1:13:52.0
3 April Greene   1106 33 F 2 30-34 1:15:21.0 1:15:21.0
4 Kathleen Frese Wardsville 1009 48 F 1 45-49 1:19:06.8 1:19:06.8
5 Amber Rye   1128 30 F 3 30-34 1:21:42.6 1:21:42.6
6 Maddy Lubbert   1118 29 F 1 25-29 1:25:37.3 1:25:37.3
7 Malissa Mason   1127 32 F 4 30-34 1:35:19.2 1:35:19.2
8 Cheresa Stelle Shelbyville 1108 57 F 1 55-59 1:37:01.5 1:37:01.5
9 Jaimie Poston Wentzville 1007 39 F 2 35-39 1:40:10.8 1:40:10.8
10 Sharom Shaefer   1146 63 F 1 60-64 1:47:11.5 1:47:11.5
11 Bobbi Keezell Cameron Lee's Summit MO 1017 60 F 2 60-64 1:50:44.2 1:50:44.2
12 Lauren Campbell   1114 27 F 2 25-29 1:58:45.8 1:58:45.8
Top  

Male Finishers

Place Name City Bib No Age Gender Age Group Chip Time Gun Time
1 Brandon Young   1151 16 M 1 0-19 1:04:09.2 1:04:09.2
2 Josh Pinkley Ste Genevieve 1003 23 M 1 20-24 1:06:06.7 1:06:06.7
3 Steve Cutforth Centralia 1016 55 M 1 55-59 1:08:01.7 1:08:01.7
4 Uwe Lochner   1113 50 M 1 50-54 1:09:38.9 1:09:38.9
5 Dana Frese Wardsville 1012 53 M 2 50-54 1:11:18.6 1:11:18.6
6 Greg Huffman   1134 46 M 1 45-49 1:11:53.4 1:11:53.4
7 R Brent Young   1149 56 M 2 55-59 1:13:17.8 1:13:17.8
8 Dustin Berry   1119 34 M 1 30-34 1:13:45.5 1:13:45.5
9 Harold Jacobson   1135 61 M 1 60-64 1:16:44.5 1:16:44.5
10 Jeffery Johnson Shiloh 1008 36 M 1 35-39 1:17:23.4 1:17:23.4
11 Paul Mell Farmington 1015 58 M 3 55-59 1:21:53.3 1:21:53.3
12 Zel Fischer Jefferson City 1080 53 M 3 50-54 1:23:26.2 1:23:26.2
13 Tim Jones Columbia 1004 26 M 1 25-29 1:26:47.2 1:26:47.2
14 Jesse Pinkley Ste.Genevieve 1002 15 M 2 0-19 1:27:24.7 1:27:24.7
15 Kenneth Welty Columbia 1018 64 M 2 60-64 1:28:40.0 1:28:40.0
16 Todd Cowan Columbia 1011 53 M 4 50-54 1:32:35.6 1:32:35.6
17 Jason Ford Russellville KS 1010 47 M 2 45-49 1:33:55.7 1:33:55.7
18 Randy Stelle Shelbyville 1110 58 M 4 55-59 1:34:43.6 1:34:43.6
19 Patrick Corwin   1137 30 M 2 30-34 1:35:07.5 1:35:07.5
20 Greg Campbell   1103 55 M 5 55-59 1:35:07.5 1:35:07.5
21 Keith Caldwell Boonville 1014 54 M 5 50-54 1:36:07.4 1:36:07.4
Top  

Female Team Triathlon

Female Finishers

Place Name City Bib No Age Gender Age Group Chip Time Gun Time
1 Jacki Swank Columbia 1019 42 F 1 1-99 1:46:15.6 1:46:15.6
Top  

Family Team Triathlon

Male Finishers

Place Name City Bib No Age Gender Age Group Chip Time Gun Time
1 team Martonfi   1138 40 M 1 1-99 1:59:45.7 1:59:45.7
Top  

Female Triathlon

Female Finishers

Place Name City Bib No Age Gender Age Group Chip Time Gun Time
1 Megahn Neunaber   1142 36 F 1 35-39 1:27:05.0 1:27:05.0
2 Valerie Grosse Fort Leonard Wood 1047 47 F 1 45-49 1:27:54.2 1:27:54.2
3 Jackie Chen waynesville 1049 53 F 1 50-54 1:30:41.4 1:30:41.4
4 Melissa Lawson   1105 47 F 2 45-49 1:33:25.2 1:33:25.2
5 Tiffiney Smith Jackson 1042 42 F 1 40-44 1:35:01.0 1:35:01.0
6 Audrey Walker Ashland 1046 45 F 3 45-49 1:36:14.2 1:36:14.2
7 Betsy Borsheski Columbia 1041 40 F 2 40-44 1:39:01.2 1:39:01.2
8 Marie Timm Waynesville 1026 28 F 1 25-29 1:39:54.6 1:39:54.6
9 Kimberly Bergmann   1152 44 F 3 40-44 1:43:02.8 1:43:02.8
10 Paula Rawlings   1102 52 F 2 50-54 1:43:08.3 1:43:08.3
11 Eleni Anderson   1155 42 F 4 40-44 1:43:53.3 1:43:53.3
12 Karian Hayes Lee's Summit 1037 39 F 2 35-39 1:44:47.2 1:44:47.2
13 Traci Kessler Waynesville 1048 47 F 4 45-49 1:45:15.4 1:45:15.4
14 Marya Amos Jefferson City 1040 41 F 5 40-44 1:47:34.4 1:47:34.4
15 Alisha Eldridge   1116 36 F 3 35-39 1:47:44.4 1:47:44.4
16 Laura Naught Jefferson City MO 1035 38 F 4 35-39 1:48:45.8 1:48:45.8
17 Amanda McCarthy St. Peters 1021 19 F 1 0-19 1:50:34.6 1:50:34.6
18 Nikki Kinder   1111 26 F 2 25-29 1:53:45.2 1:53:45.2
19 Jessica Pyle Sedalia 1031 34 F 1 30-34 1:54:16.2 1:54:16.2
20 Angela Peterson Columbja 1027 25 F 3 25-29 1:56:05.6 1:56:05.6
21 Amy Williams Columbia 1030 33 F 2 30-34 1:56:31.5 1:56:31.5
22 Jill Bernskoetter Jefferson City 1023 24 F 1 20-24 1:57:29.9 1:57:29.9
23 Emily Farrell   1124 26 F 4 25-29 1:57:57.0 1:57:57.0
24 Leah Stone Blue Springs 1020 17 F 2 0-19 1:58:56.2 1:58:56.2
25 Vanessa Dorman Boonville 1054 54 F 3 50-54 2:02:06.2 2:02:06.2
26 Stacey Evans Columbia 1036 37 F 5 35-39 2:02:41.1 2:02:41.1
27 Patti Vanherallff   1140 55 F 1 55-59 2:04:09.3 2:04:09.3
28 Natalie Karnowski Columbia 1029 30 F 3 30-34 2:07:09.5 2:07:09.5
29 Rosemary Jacobson Columbia 1050 52 F 4 50-54 2:07:50.8 2:07:50.8
30 Jordan Rackers Jefferson City 1024 21 F 2 20-24 2:10:58.7 2:10:58.7
31 Vicki Schulte Columbia MO 1052 50 F 5 50-54 2:11:53.7 2:11:53.7
32 Cindy Ruffolo Boonville 1051 50 F 6 50-54 2:12:10.7 2:12:10.7
33 Katie Koonce Benton 1022 21 F 3 20-24 2:16:31.7 2:16:31.7
34 Kassie Blatter   1126 24 F 4 20-24 2:18:15.7 2:18:15.7
35 Debra Harrington Columbia 1053 59 F 2 55-59 2:25:27.7 2:25:27.7
36 Hannah Vernon   1157 18 F 3 0-19 2:28:07.7 2:28:07.7
37 Cara Joos Columbia 1045 42 F 6 40-44 2:33:09.7 2:33:09.7
38 Krista Zoller St. Louis 1025 24 F 5 20-24 2:33:26.7 2:33:26.7
39 Sarah Cole Chesterfield 1038 40 F 7 40-44 2:51:29.7 2:51:29.7